
Pro Evolution Soccer 2011
Preview - Hands-on | 1 september 2010 - Ach ja, Pro Evolution Soccer. Elke fan kan zich nog wel de gloriedagen van deze game herinneren in de tijd van de PlayStation 2 en Xbox. Snelle, explosieve gameplay, fijne besturing en makkelijk op te pakken. Hoe makkelijk was de keuze toen, wanneer je een nieuwe footy voor dat jaar moest uitzoeken? Maar tijden zijn veranderd. Bij EA hadden ze er blijkbaar genoeg van om steeds als runner up te worden bestempeld en dus gingen zij hard aan de slag. Dit resulteerde in het goede FIFA 09 en nog betere FIFA 10. Waar Konami bleef vasthouden aan het vertrouwde, innoveerde de concurrentie en zodoende kreeg Konami de deksel keihard op de neus. Daarom zijn PES 2009 en 2010 in mijn optiek net het Nederlands Elftal uit ’74 en ’78. Namelijk, ‘net niet’. En dus was ik erg benieuwd of PES 2011 straks gelijk zal staan aan het zegevierende Oranje van ’88 of dat van 2010. Opnieuw, net niet.
Dit heb ik gezien
Op de beursvloer tijdens de gamescom stond ik naast een schitterende replica van de Champions League beker een potje PES 2011 te spelen. Ik werd daarbij uitgedaagd door een Duitse journalist, waarna we de klassieker Nederland – Duitsland speelde. Nederland won met 1-0, maar dat terzijde. Vervolgens kreeg ik tijdens een behind closed door sessie bij Konami nog uitgebreid de mogelijkheid om de game rustig te spelen en de game uitvoerig te testen.
Dit is Pro Evolution Soccer 2011
“Konami laat de oude succesformule los. Gelukkig!” Dit was het eerste dat in mij opkwam toen ik de game te zien kreeg. Een flink scala aan nieuwe features zit ineens in de game verwerkt. Features die het in het verleden gewoon mistte, maar al wel door de concurrentie werden toegepast. Misschien kwamen ze er bij Konami ook achter dat het met de tijd mee moet gaan. Want wat 4 jaar geleden werkte, betekent vandaag de dag niet per se succes.
Zo zit er eindelijk een 360 graden systeem in PES verwerkt. 8 bewegingsrichtingen is immers zó 2009. Eindelijk krijg je ook in PES meer bewegingsvrijheid. Iets waar Konami ook duidelijk op hamert, want zoals Jon Murphy, ontwikkelaar van de game tegen me zei: “PES 2011 is made for freedom”. Dit betekent dat je je passes nu ook veel secuurder kunt uitmeten, maar dat je de bal ook maar al te vaak speelt waar je hem eigenlijk niet wilt hebben. Dit kwam ik zo nu en dan tegen in FIFA 10, die dit systeem toen al introduceerde en nu dus in PES 2011, maar dan tot de 3e macht.
Een terugkerend probleem in elke footy is de intelligentie van je verdedigers en keeper. Ook dit heeft Konami onder handen genomen. Zo belooft het dat je verdedigers niet zomaar blind op een bal gaan lopen die binnen hun gebied rolt. Er wordt voortaan beter samengewerkt als een team om zo de aanvallers van de tegenpartij te dwingen tot het maken van een fout. Een veel realistischere en veiligere vorm van verdedigen. Ook de keepers zullen veel instinctiever op een bal reageren, waarna je zelf weer de keuze hebt een bal snel mee te rollen of geplaatst uit te trappen om een snelle omschakeling te forceren.
Tot slot kun je ook nog jouw favoriete trucje onder je rechterpookje stoppen. Doe jij graag een akka met Kaka? Dan kun je die desbetreffende passeerbeweging zodanig onder de rechterstick programmeren dat deze vrij makkelijk uit te voeren is. Ook heb je de mogelijkheid je eigen stadion te bouwen en in te richten. Je bepaalt zelf hoeveel zitplaatsen jouw stadion krijgt, welke kleur de stoeltjes hebben, wat voor reclame er op de borden prijkt en hoe jouw grasveldje wordt gemaaid. En als je het offline allemaal wel hebt gezien, dan kun je ook nog aan de slag met de Master League, die nu voor het eerst online gaat.
Dit vond ik tof
Grafisch erg goed
Nog niet eerder zagen de gezichten van ’s werelds favoriete voetballers er zo echt uit. Nog niet eerder waren zij op het veld ook zo makkelijk van elkaar te onderscheiden, omdat het werkelijk replica’s lijken te worden van het originele exemplaar. PES 2011 is op grafisch gebied verreweg de beste voetbalgame die momenteel bestaat. Niet alleen de spelers zien er goed uit, ook het stadion is gevuld met juichende fans en de grasmat ligt er erg gedetailleerd bij. Allemaal factoren die bijdragen aan een fijne speelervaring.
Leuke extraatjes en slimmigheidjes
Je eigen stadion bouwen en inrichten? Waarom zat dit nooit eerder in een voetbalgame? Hoe mooi is het om met je zelf aangemaakte speler te vlammen in het stadion dat jij zelf hebt ontworpen! Hoe fijn is het om je eigen signature passeerbeweging vervolgens te kunnen activeren door een simpele tik op de rechterstick. En hoe blij zijn we met het feit dat er nu ook in PES een 360 graden systeem zit verwerkt die de spelervaring aanzienlijk realistischer moet maken!
Hier zet ik nog vraagtekens bij
De vernieuwingen, zijn niet meer nieuw!
“Beter goed gejat dan slecht bedacht”. Een spreekwoord dat wel vaker op gaat, een spreekwoord dat Konami als lijfspreuk voor PES 2011 lijkt te hebben gebruikt. Het 360 graden systeem komt simpelweg een jaar te laat. EA kwam er vorig jaar mee en voerde het bovendien ook een stuk beter uit. Het juist inpassen van een medespeler is lastiger dan ooit. Wanneer slechts 1 medespeler bij mij in de buurt loopt en ik de bal die kant op speel, dan lijkt het mij duidelijk dat ik die persoon ook aan wil spelen en niet de tegenstander die op 2 meter afstand loopt. Het is alsof de game je op sommige momenten gewoon in je gezicht uit lacht en daarbij zegt: “Nee! Zolang jij niet héél precies mikt waar je de bal wilt hebben, dan komt ie er ook nooit!” Op de beursvloer frustreerde het niet alleen mij, maar ook mijn Duitse collega die toch echt claimde al jaren PES-fan te zijn. Ook behind closed doors kon ik mijn frustratie niet verbergen en wierpen een aantal ontwikkelaars bezorgde blikken mijn kant op vanwege mijn constante zuchten en steunen.
Ook het online gooien van de Master League lijkt een goede zet. Dat is het misschien ook, maar ook nu had ik sterk het gevoel: “ik ken dit ergens van!”. Online de strijd aangaan met andere managers. Op zoek naar de beste voetballers op de markt voor de beste prijs om uiteindelijk het ultieme team samen te stellen en daarmee de strijd aan te gaan met iedereen die de uitdaging maar aan durft? Ja, dit speelde ik eerder al in de FIFA Ultimate Team uitbreiding die in 2009 en 2010 al verscheen.
Maar het allerbelangrijkste blijft altijd de vraag of een game wel lekker speelt. Het is ook daarom dat ik in het verleden van FIFA naar PES ging en sinds 2010 weer terug ben bij FIFA. De game, die het beste in elkaar steekt, de beste voetbalsimulatie weet te brengen en daar de meest prettige manier van besturen bij weet te plakken, is in mijn optiek de beste footy. Ja, PES ziet er erg goed uit en eindelijk heeft Konami de kop uit het zand gehaald en besloten haar game wat te gaan innoveren. Maar uiteindelijk speelt het gewoon niet lekker. De animaties op het veld lijken bij tijd en wijlen simpelweg schokkerig te zijn. Alsof een animatie van een speler die 2 stappen zet telkens opnieuw wordt gestart wanneer je een sprint trekt met je speler. Het lijkt soms een aaneenschakeling van verschillende animaties die niet vloeiend in elkaar overlopen. Zeker als je claimt als ontwikkelaar te hebben gesleuteld aan je grafische engine, dan zijn dit van die wenkbrauwtrekkers die mij in ieder geval niet meer loslieten. En daarmee valt simpelweg de complete spelervaring in het water.
Dit vond ik ervan
Ik had hoge verwachtingen voor Pro Evolution Soccer 2011. Na 2, in mijn ogen, zeer matige games hoopte ik weer op een ouderwets goede voetbalgame van deze ontwikkelaar. Ik blijf erbij dat het slim is dat Konami naar de concurrentie heeft gekeken en vervolgens succesvolle features en toepassingen lijkt te hebben overgenomen. Maar dan kun je er op zijn minst voor zorgen dat het allemaal ook goed werkt en lekker speelt. Waar EA haar succesvolle vernieuwingen uit FIFA 10 kan perfectioneren en oppoetsen, lijken de meeste dingen bij PES simpelweg nog op wat experimentjes. En ook niet bijzonder geslaagde. In het interview dat ik had met Jon Murphy van Konami, vroeg ik hem op wie deze game nu eigenlijk was gericht. Zijn antwoord, kort en krachtig, was ‘hardcorde gamers’ en dat ze de fanbase die niet helemaal tevreden was over de 2 voorgaande games weer hoopten te kunnen bedienen. Wie deze game uiteindelijk echt moet gaan aanspreken is mij echter nog steeds niet duidelijk. Konami probeert met PES 2011 niet eens een nieuwe horde fans achter zich te scharen en ik vraag me serieus af of de mensen die PES tot op heden speelden, dit deeltje wel gaan waarderen. Wat dat betreft is het mij allang duidelijk wie dit jaar de beste footy gaat maken. Ook al had ik het Konami nog zo gegund.
Pro Evolution Soccer 2011 wordt ontwikkeld door Konami en wordt daarbij ondersteund door het Blue Sky Team. De releasedatum staat gepland voor 30 september 2010. De game moet verschijnen op de PlayStation 3, Xbox 360, PC, Nintendo Wii, PlayStation 2 en PSP.
Reacties: 526
Reacties: 81
Reacties: 9.562
Reacties: 14
Fuck it man. Anti pes freak! Blijkbaar kan je er ook geen hol vanomdat die passes je niet lukte. Hardcore gamers is het voor bedoeld, dus niet voor noobs die fifa spelen
En trouwens bij fifa lijkt het net of de spelers schaatsen over een schaatsbaan, zo scripted die trucjes ook! Jammer dat ik je daar niet over hoor. Maar speel de Demo van pes intensief, en niet zomaar een potje. Echt tot je het kan, en dan zie je hoe diep pes is. En elke wedstrijd gewoon zoveel anders is. Veel dynamischer als fifa! Reacties: 311
Ik hoop dat de demo nice is want bij 09 en 10 heb ik Fifa gehaald maar ik heb af en toe Pes 09 en 10 bij een vriend gespeeld en dat was wel leuker omdat het onvoorspelbaarder was.
Reacties: 2.446
Reacties: 392
Reacties: 14
Ik check natuurlijk ook de demo van Fifa, maar verwacht dat ik Pes toch veel meer gaat spelen.














Koop wat je wil met B.O.E.G.