
R.U.S.E. - Hersenen over klikvinger
Preview - Hands-on | 17 augustus 2010 - Heb je op YouTube wel eens naar naar een Starcraft of Warcraft match zitten kijken? De gasten die daar achter de computer zitten lijken wel robotten, zo snel kunnen klikken ze een basis in elkaar. Natuurlijk komt er een flinke dosis tactiek bij kijken, maar degene met de snelste 'trigger finger' heeft grote kans het duel te winnen. Iets waar ze bij Eugen Systems nou eens vanaf wilden en dus bedachten ze R.U.S.E, de RTS met minder knoppen en dat maakt het nou juist zo leuk
Dit heb ik gespeeld
Om R.U.S.E te kunnen checken moest ik me op een zonnige dinsdagmorgen al op het ongoddelijke tijdstip van 8 uur melden op Amsterdam Centraal. Na een treinrit van 3,5 uur en een flinke metrorit stond ik voor het Ubisoft hoofdkantoor en daar heb ik de game uitgebreid kunnen testen. Niet alleen op de PC, maar ook op de Xbox 360, PlayStation 3, met Move, en op een touchscreen PC.
Dit is R.U.S.E.
De Tweede Wereldoorlog is niet alleen gewonnen door de inzet en moed van tienduizenden geallieerde soldaten. Hout, een lik verf en wat slimmigheid speelden op cruciale momenten een belangrijke rol. De Britten hebben de Duitsers flink wat keren voor de gek gehouden door hele nepdorpen te laten verrijzen. Ook spionnen, codes en zelfs het inzetten van neplegers om de vijand af te leiden was gemeengoed. Eigenlijk raar dat maar zo weinig games over de Tweede Wereldoorlog dit gebruiken.
R.U.S.E is anders, deze game gebruikt wel de listen die beide strijdende partijen in de Tweede Wereldoorlog gebruikten om elkaar een loer te draaien. Of je nu een namaak gebouw neerzet, een spion alle vijandige units in een bepaald gebied laat onthullen of jouw units extra aanvuurt om zich niet terug te trekken, het hoort allemaal bij de strategische oorlogsvoering van R.U.S.E. Je kunt je vijand valse informatie geven, informatie verbergen of juist proberen te onthullen. De laatste categorie zijn de ruses die het gedrag van je units beïnvloeden.
R.U.S.E probeert ook op andere fronten anders te zijn dan andere RTS games. Zo heeft Eugen Systems geprobeerd de invloed van de klikvinger te minimaliseren. Door het terugdringen van micromanagement en het schrappen van de minimap ben je veel meer bezig met oorlog voeren dan dat je zenuwachtig heen en weer klikt. De enige resource die je hebt is geld, dat je moet zien te verzamelen door bepaalde gebouwen op de map te bezetten, en door het compleet ontbreken van een tech tree is het niet nodig om je druk te maken over research.
De veldslagen die je uitvecht laten je de hele Tweede Wereldoorlog beleven, je komt op Sicilië, strijdt mee tijdens D-Day en neemt deel aan Operation Market Garden. Allemaal vanuit het perspectief van de generaal en dat van de majoor die op het slagveld de troepen aanstuurt. Door uit te zoomen krijg je een geweldig overzicht over het hele slagveld en kun je snel grote groepen units verplaatsen naar een gevecht waar ze op dat moment nodig zijn. Zoom je helemaal in, dan kun je groepen eenheden of individuele eenheden precieze opdrachten geven over de doelen die ze moeten aanvallen.
Heb je de campagne wel even gezien? Dan kun je de skirmish of Operation mode induiken en die laatste is erg interessant. De Operation mode kun je alleen of samen met een co-op buddy tegen de computer spelen. In 1 van de scenarios krijgt de ene speler alleen maar vliegtuigen en luchtafweergeschut en de andere speler moet het doen met alleen tanks en antitank units. Zo krijg je een missie waarin je echt heel erg goed moet samenwerken, want je vijanden hebben wel gewoon de beschikking over een volledig arsenaal aan tanks, militairen, vliegtuigen en zwaar geschut.
Wat de multiplayer betreft is er weinig wereldschokkends aan de hand in R.U.S.E, de ranked variant is met maximaal 4 man te spelen, terwijl je in player matches tot 8 man kunt. Dit kan in zo'n beetje iedere samenstelling, 2 vs 2 vs 2 vs 2, free-for-all, 4 vs 4, 3 vs 3 vs 2 en ga zo maar door. Ook heb je in de player matches flink wat customization opties en dan met name op het gebied van de units die je gebruikt. Wil je alleen units uit 1939, uit de periode 1943-1945 of staan de tanks en vliegtuigen uit de hele oorlog tot je beschikking? De keuze is aan de match leader.
Dit vond ik tof
Hersenen belangrijker dan klikvinger
Het is de reden waarom RTS games falen op de consoles en waarom veel mensen RTS games niet leuk vinden, micromanagement. In multiplayer draait het meer om zo snel mogelijk zo veel mogelijk units kunnen bouwen en rush attacken dan dat het gaat om een goede tactiek en aanpassingsvermogen. In R.U.S.E is de impact van die klikvinger al veel minder en gaat het echt om je hersenen gebruiken. De ruses maken dat je zelfs in een hopeloze situatie een match om kunt keren. In een multiplayer match kon ik vanuit geslagen positie terugkomen door met een spy plan de units van de vijand te ontdekken en door mijn units aan te sporen te vechten tot de dood schakelde ik een groot deel van het vijandige leger uit.
Ruses hebben grote impact
Als je naar de listen kijkt die er in het spel zitten denk je misschien 'hebben die nou wel zo'n impact' en dan zeg ik, absoluut. Het gaat erom dat je voor het gevecht slim kiest welke ruses je inzet en veel belangrijker is nog hoe je ze combineert. Maak je een bataljon neptanks om de vijand af te leiden en gebruik je tegelijk op je echt units een blitz ruse die ze veel sneller maakt, dan kun je optimaal van de verwarring gebruik maken en naar de vijandige basis optrekken om deze met de grond gelijk te maken. Of je gebruikt een spy ruse om de units van je tegenstander in een bepaald gebied te onthullen, maar zet tegelijkertijd de radio silence list in zodat jouw units niet op de kaart verschijnen. Ideaal wanneer je in een situatie zit waarin je tegenstander meer units heeft.
Historische gevechten, groots verhaal
Van de tankjes tot de vliegtuigen tot de slagvelden, het is allemaal accuraat en zeer nauwkeurig onderzocht en nagemaakt in R.U.S.E. Precies wat je van een RTS over de Tweede Wereldoorlog verwacht en alhoewel alles in me schreeuwt dat deze oorlog cliché is, blijft het een schitterend decor voor een game. D-Day, The Battle of Britain, Market Garden, de operaties in Noord-Afrika en Italië, er zijn geen 'mooiere' slagvelden voor een spel te bedenken. De historische veldslagen zijn omkleed met een verhaal dat wat meer een loopje neemt met de werkelijkheid, maar doordat men een Amerikaanse en Duitse officier recht tegenover elkaar zet vond ik het machtig interessant.
Speelt relaxed op de console
Het eerste dat ik deed bij Ubisoft was op een klaarstaande bank ploffen en een controller in mijn hand nemen. Ik weet onderhand wel dat de PC een prima apparaat is om RTS games op te spelen, maar op de console was het niet veel soeps tot nu toe. Tot nu toe, want ik heb lekker relaxed een aantal missie kunnen spelen op de console. Ik vloog zonder moeite door de menu's heen, maakte met een paar klikken op de knop nieuwe units aan en het uitdelen van commando's aan een groep of een enkele unit gaat heerlijk soepel. Ik had niet gedacht dit te gaan zeggen, maar ik zie mezelf R.U.S.E zo maar op de console spelen in plaats van de PC.
Hier zet ik vraagtekens bij
Op PC nog steeds superieur
Het speelt prima op de consoles, echt waar, maar na een sessie op de PC merkte ik toch wel dat de handelingssnelheid met een muis toch echt een stuk hoger ligt. Alles gaat net even wat vlotter en soepeler. Zeker als je een groep infanterie, anti tank geschut, scouts en tanks dicht bij elkaar hebt staan is het met de muis en een toetsenbord gewoon makkelijker om individuele commando's te geven. Helemaal als je belaagt wordt door een groep Duitser die bloed ruiken.
Dit vond ik er van
Ik ben verrast door R.U.S.E, toen ik de game vorig jaar in Amsterdam gepresenteerd krijg vond ik hem wel ok, maar na deze speelsessie zie ik echt de potentie van deze game. Wat Eugen Systems zegt is waar, door het overboord gooien van de minimap, de vele icoontjes en het micromanagen van je basis staat er een heel ander soort RTS. Een RTS die veel vraagt van je tactisch en strategisch inzicht en veel minder van je klikvinger. Een klikvinger die je op de consoles ook helemaal niet hebt, maar dat vergeten andere RTS games eigenlijk continue. Dat de PC versie superieur is merk je eigenlijk pas zodra je beide kort na elkaar speelt. Ben je dat niet van plan, dan zul je vooral erg gaan genieten van R.U.S.E op je favoriete console.
R.U.S.E wordt ontwikkeld door Eugen Systems en uitgegeven door Ubisoft. Eugen Systems maakte eerder Act of War: Direct Action en Act of War: High Treason. R.U.S.E komt op 9 september uit voor de PC, PlayStation 3 en Xbox 360.














Koop wat je wil met B.O.E.G.







